NETWORK    |    VIDEOBOX    |   REKLAMA

WARSZAWA
Ikonka Apple
NAKŁADKI-02
Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to wygrałaby je Zjednoczona Prawica. Do Sejmu dostałaby się także Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Lewica i PSL. Poza parlamentem znalazłaby się natomiast Konfederacja. Więcej Polaków zadeklarowało też chęć udziału w wyborach – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński: 1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. Wojewoda podlaski wprowadzi w to miejsce zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy.
Siedmiu cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi – podała w czwartek Straż Graniczna. Łącznie w czerwcu granicę z Białorusią próbowało nielegalnie pokonać 152 migrantów. W 2022 r. pogranicznicy ujawnili 5 535 prób przedostania się z Białorusi do Polski. Od 1 lipca będzie obowiązywał zakaz przebywania w odległości 200 m od granicy w woj. podlaskim.
Nie ma żadnych wątpliwości, że jak najwięcej ludzi powinno potrafić obsługiwać broń. Powinni być przeszkoleni z obsługi broni, aby potrafili się oni zachować w sytuacjach kryzysowych – stwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Wszyscy nasi przyjaciele i dyplomaci pracują teraz nad kandydaturą Ukrainy do Unii Europejskiej – powiedział w środę prezydent Wołodymyr Zełenski. Podziękował też polskiej głowie państwa za specjalną podróż po krajach Europy, podczas której Andrzej Duda będzie przekonywał innych przywódców do europejskich aspiracji Kijowa.
Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z amerykańskim przywódcą Joe Bidenem. Informację potwierdziła polska Kancelaria Prezydenta. Liderzy omówili m.in. aktualną sytuację wojenną w Ukrainie oraz kwestie związane ze spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, planowanym na piątek.
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o kolejnej podwyżce stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Oznacza to, że poziom stopy referencyjnej sięgnie 6 proc. Decyzja RPP wejdzie w życie w czwartek.
Rząd Algierii wypowiedział traktat o przyjaźni zawarty 20 lat temu z Hiszpanią. Władze w Algierze oskarżają rząd hiszpański o przyzwolenie na marokańską okupację Sahary Zachodniej. Status tego terytorium jest sporny.
Chiny oferują obywatelom duchowe nagrody i pieniądze za szpiegowanie i donoszenie. Ministerstwo bezpieczeństwa twierdzi, ze w ten sposób próbuje zmotywować opinię publiczną – twierdząc, że zagrożenia z zagranicy wzrosły – informują państwowe media.

POLONICO OTT DISTRIBUTION SP Z O.O.

ul. NOWY ŚWIAT 33/13, 00-029 WARSZAWA, PL
KRS: 0000884425, NIP: 525 285 21 71
KONTAKT: media[at]polonico.tv

POLONICO LTD

152-160 CITY ROAD, EC1V2NX LONDON, UK
COMPANY NUMBER: 13661208
REKLAMA: token[at]polonico.com